HW-03-12-G-D-270-370
DigiKey Part Number
612-HW-03-12-G-D-270-370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-03-12-G-D-270-370
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-03-12-G-D-270-370 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.390" (9.906mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.370" (9.400mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)