HW-02-09-T-D-473-128
DigiKey Part Number
612-HW-02-09-T-D-473-128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-02-09-T-D-473-128
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-02-09-T-D-473-128 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.129" (3.277mm)
Series
Length - Stack Height
0.473" (12.014mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.128" (3.251mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
4
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)