HMTSW-136-08-S-D-240
DigiKey Part Number
612-HMTSW-136-08-S-D-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-136-08-S-D-240
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-136-08-S-D-240 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A