HLE-120-02-L-DV-TE-P-TR
DigiKey Part Number
HLE-120-02-L-DV-TE-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLE-120-02-L-DV-TE-P-TR
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLE-120-02-L-DV-TE-P-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.1A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
400VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)