HLE-120-02-G-DV-TE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
HLE-120-02-G-DV-TE
DigiKey Part Number
HLE-120-02-G-DV-TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLE-120-02-G-DV-TE
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLE-120-02-G-DV-TE Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
400VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)