Image for HDWM-15-55-G-S-350-SM is not available
HDWM-15-55-G-S-350-SM
DigiKey Part Number
612-HDWM-15-55-G-S-350-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDWM-15-55-G-S-350-SM
Description
CONN HDR 15POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDWM-15-55-G-S-350-SM Models
Category
Length - Post (Mating)
0.340" (8.636mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
15
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.690" (17.526mm)