Image for FW-40-03-F-D-250-130 is not available
FW-40-03-F-D-250-130
DigiKey Part Number
FW-40-03-F-D-250-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-40-03-F-D-250-130
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-40-03-F-D-250-130 Models
Category
Length - Overall Pin
0.380" (9.652mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Series
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
80
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)