Image for FW-38-04-L-D-275-121 is not available
FW-38-04-L-D-275-121
DigiKey Part Number
612-FW-38-04-L-D-275-121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-38-04-L-D-275-121
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
76 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-38-04-L-D-275-121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
0.486" (12.344mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.121" (3.073mm)
Series
Length - Stack Height
0.275" (6.985mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
76
Termination
Solder
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.050" (1.27mm)