Image for FW-26-03-L-D-265-065 is not available
FW-26-03-L-D-265-065
DigiKey Part Number
FW-26-03-L-D-265-065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-26-03-L-D-265-065
Description
CONN HDR 52POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-26-03-L-D-265-065 Models
Category
Length - Overall Pin
0.330" (8.382mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.065" (1.651mm)
Series
Length - Stack Height
0.265" (6.731mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
52
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)