Image for FW-05-05-F-D-276-160 is not available
FW-05-05-F-D-276-160
DigiKey Part Number
FW-05-05-F-D-276-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-05-05-F-D-276-160
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-05-05-F-D-276-160 Models
Category
Length - Overall Pin
0.436" (11.074mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Series
Length - Stack Height
0.276" (7.010mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)