Image for FW-04-02-F-D-270-075 is not available
FW-04-02-F-D-270-075
DigiKey Part Number
FW-04-02-F-D-270-075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-04-02-F-D-270-075
Description
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-04-02-F-D-270-075 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.075" (1.905mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.420" (10.668mm)