ERM8-010-05.0-L-DV-TR
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
DigiKey Part Number
SAM13687TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13687CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13687DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERM8-010-05.0-L-DV-TR
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ERM8-010-05.0-L-DV-TR Models
Features
Board Guide
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm, 15mm
Height Above Board
0.351" (8.91mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)