ERF8-020-05.0-L-DV-K-TR
DigiKey Part Number
SAM13131TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13131CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13131DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF8-020-05.0-L-DV-K-TR
Description
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ERF8-020-05.0-L-DV-K-TR Models
Features
Board Guide, Pick and Place
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.210" (5.33mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)