CL21C102JBCNNND is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 23,430
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 75,636
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
TDK
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
Upgrade
KEMET
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CL21C102JBCNNND
DigiKey Part Number
CL21C102JBCNNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21C102JBCNNND
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21C102JBCNNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)