CL21C0R5CBANNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,672
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 5,867
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Upgrade
Parametric Equivalent
Viking Tech
0.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CL21C0R5CBANNNC
DigiKey Part Number
1276-2560-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21C0R5CBANNNC
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21C0R5CBANNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)