CL21B472JBANNND is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 5,125
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 4,247
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 48
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CL21B472JBANNND
DigiKey Part Number
CL21B472JBANNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B472JBANNND
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21B472JBANNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)