CL10X475KQ8NNNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 132,748
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 81,709
Datasheet
Upgrade
TDK
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Murata Electronics
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
CL10X475KQ8NNNC
DigiKey Part Number
1276-2385-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10X475KQ8NNNC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10X475KQ8NNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)