CL10C1R5CB8NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 62,767
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 6,602
Datasheet
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
Upgrade
TDK
KYOCERA AVX
Similar
Würth Elektronik
1.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C1R5CB8NNNC
DigiKey Part Number
1276-1819-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C1R5CB8NNNC
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C1R5CB8NNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)