CL10C150JC8NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 2,223
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 728
Datasheet
TDK
In Stock: 7,198
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Upgrade
15 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C150JC8NNNC
DigiKey Part Number
1276-2192-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2192-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C150JC8NNNC
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C150JC8NNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)