CL10A105MP8NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 405,766
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 678,305
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Würth Elektronik
TDK
1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CL10A105MP8NNNC
DigiKey Part Number
1276-1866-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A105MP8NNNC
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10A105MP8NNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)