CL05F104ZO5NNND
DigiKey Part Number
1276-CL05F104ZO5NNNDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL05F104ZO5NNNDCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL05F104ZO5NNNDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05F104ZO5NNND
Description
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL05F104ZO5NNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)