CL05C750JB5NNNC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 100,873
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
KEMET
Murata Electronics
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Darfon
YAGEO
YAGEO
75 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C750JB5NNNC
DigiKey Part Number
1276-1723-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C750JB5NNNC
Description
CAP CER 75PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C750JB5NNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)