CL05C6R8CB51PNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 99,500
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 58,143
Datasheet
Murata Electronics
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
YAGEO
KEMET
KEMET
Taiyo Yuden
6.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C6R8CB51PNC
DigiKey Part Number
1276-7056-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C6R8CB51PNC
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C6R8CB51PNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)