CL05C240JB5NNWC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
KEMET
Darfon
KEMET
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
24 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C240JB5NNWC
DigiKey Part Number
1276-CL05C240JB5NNWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C240JB5NNWC
Description
CAP CER 24PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)