CL05C120JB5NNND is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 20,208
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 604,323
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 759
Direct
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
Murata Electronics
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C120JB5NNND
DigiKey Part Number
CL05C120JB5NNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C120JB5NNND
Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C120JB5NNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)