CL05C101JB51PND
DigiKey Part Number
1276-CL05C101JB51PNDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL05C101JB51PNDCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL05C101JB51PNDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C101JB51PND
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CL05C101JB51PND Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)