CL05B104KO3LNNC
DigiKey Part Number
1276-1507-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1507-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-1507-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05B104KO3LNNC
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL05B104KO3LNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)