TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TR
TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TR
Description
7 X 3.5 MM, 1.1 MM ACTUATOR HEIG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS32-7-35-BK-260-RA-SMT-TR Models
Category
Actuator Length, Right Angle
3.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
7.00mm x 3.50mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rectangular Button
Switch Travel
0.25mm