TS18-5-20-SL-260-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS18-5-20-SL-260-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS18-5-20-SL-260-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS18-5-20-SL-260-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS18-5-20-SL-260-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
TS18-5-20-SL-260-SMT-TR Models
Outline
5.20mm x 5.20mm
Operating Force
260gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm
Mechanical Life
60,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
2.00mm