TS04-66-65-BK-100-SMT
DigiKey Part Number
2223-TS04-66-65-BK-100-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS04-66-65-BK-100-SMT
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS04-66-65-BK-100-SMT Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
100gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
6.50mm