TS03-66-95-BK-260-LCR-D-67 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-TS03-66-95-BK-260-LCR-D-67-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS03-66-95-BK-260-LCR-D-67 |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TS03-66-95-BK-260-LCR-D-67 Models |
Category | Actuator Orientation Top Actuated |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Outline 6.10mm x 6.10mm |
Packaging Bag | Illumination Non-Illuminated |
Part Status Active | Operating Force 260gf |
Circuit SPST-NO | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -30°C ~ 80°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Actuator Type Standard | Switch Travel 0.25mm |
Mounting Type | Mechanical Life 60,000 Cycles |
Actuator Height off PCB, Vertical 9.50mm | Base Product Number |