TBL004V-508-10BE-2GY
TBL004V-508-10BE-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL004V-508-10BE-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL004V-508-10BE-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL004V-508-10BE-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.08,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL004V-508-10BE-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
14-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Blue
Positions Per Level
10
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A