TBL004V-508-03BE-2GY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 102-TBL004V-508-03BE-2GY-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TBL004V-508-03BE-2GY |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TBL004V-508-03BE-2GY Models |
Category | Voltage 300 V |
Number of Levels 1 | Color Blue |
Positions Per Level 3 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Pitch 0.200" (5.08mm) | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Mating Orientation Vertical with Board | Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated |
Current 10 A | Base Product Number |