TB003-500-P18BE
DigiKey Part Number
TB003-500-P18BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB003-500-P18BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB003-500-P18BE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
18
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V