RDS-16S-74385-45A-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-74385-45A-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-RDS-16S-74385-45A-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-RDS-16S-74385-45A-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-74385-45A-SMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-16S-74385-45A-SMT-TR Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.329" (8.35mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.291" (7.40mm)