PTN24B-B1025EB
DigiKey Part Number
2223-PTN24B-B1025EB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN24B-B1025EB
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN24B-B1025EB Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Rotation
305°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
M8 x 0.75
Built in Switch
Rotary, SPST
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)