PTN092-H200115K1B
DigiKey Part Number
2223-PTN092-H200115K1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN092-H200115K1B
Description
ROTARY POT, 9.5MM, 200K
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN092-H200115K1B Models
Category
Number of Gangs
2
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
200k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)