PT01-D125D-B503
DigiKey Part Number
2223-PT01-D125D-B503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01-D125D-B503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
EDA/CAD Models
PT01-D125D-B503 Models
Resistance (Ohms)
50k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)