PR27-5V-S-900-1C-E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
PR27-5V-S-900-1C-E
DigiKey Part Number
2223-PR27-5V-S-900-1C-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR27-5V-S-900-1C-E
Description
32.23 X 27.4 X 27.92 MM, 5 V, 40
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PR27-5V-S-900-1C-E Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
10000VA, 900W
Relay Type
Coil Current
185.2 mA
Coil Resistance
27 Ohms