CMT-8504-99-SMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CMT-8504-99-SMT-TR |
Description | BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 100mA 2.73kHz 94dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CMT-8504-99-SMT-TR Models |
Category | Technology Magnetic |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Sound Pressure Level (SPL) 94dB @ 3.6V, 10cm |
Series | Current - Supply 100mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Port Location Side |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven | Mounting Type Surface Mount |
Input Type Zero-Peak Signal | Termination Solder Pads |
Voltage - Rated 3.6 V | Size / Dimension 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm) |
Voltage Range 2.5 ~ 4.5V | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |
Frequency 2.73kHz |