CFM-4020V-270-255-20
DigiKey Part Number
CFM-4020V-270-255-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-4020V-270-255-20
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 8.9 CFM (0.249m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-4020V-270-255-20 Models
Category
Noise
25.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
940 mW
Series
RPM
Packaging
Tray
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.064 lb (29.03 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.039A
Air Flow
8.9 CFM (0.249m³/min)
Voltage Range
8 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C