CBM-3507CF-055-183-20
DigiKey Part Number
2223-CBM-3507CF-055-183-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBM-3507CF-055-183-20
Description
DC BLOWER, 35 MM SQUARE, 10 MM,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 5VDC Square/Rounded - 35mm L x 35mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 0.700 CFM (0.020m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
18.3dB(A)
Mfr
Power (Watts)
400 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square/Rounded - 35mm L x 35mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
7.00mm
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Air Flow
0.700 CFM (0.020m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C