RQ5E025ATTCL
DigiKey Part Number
RQ5E025ATTCLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5E025ATTCLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5E025ATTCLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5E025ATTCL
Description
MOSFET P-CHANNEL 30V 2.5A TSMT3
Detailed Description
P-Channel 30 V 2.5A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TSMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ5E025ATTCL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
220 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
91mOhm @ 2.5A, 10V