RESD3V3BASAFHT2RB
DigiKey Part Number
846-RESD3V3BASAFHT2RBTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RESD3V3BASAFHT2RBCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RESD3V3BASAFHT2RBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RESD3V3BASAFHT2RB
Description
3.3V, SOD-882, 0.24PF, BIDIRECTI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7V (Typ) Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount, Wettable Flank DFN1006-2W
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet, HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.24pF @ 1MHz
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Breakdown (Min)
8V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7V (Typ)