RBR5L30BDDTE25
DigiKey Part Number
846-RBR5L30BDDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBR5L30BDDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBR5L30BDDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR5L30BDDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 5A Surface Mount PMDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBR5L30BDDTE25 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 30 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)