BV1HJ180EFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BV1HJ180EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1HJ180EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1HJ180EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1HJ180EFJ-CE2
Description
1CH HIGH SIDE SWITCH WITH OUTPUT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Rds On (Typ)
180mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Reverse Battery, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
Logic
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage - Load
4V ~ 28V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
7V