BSM120D12P2C005 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BSM120D12P2C005-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSM120D12P2C005 |
Description | MOSFET 2N-CH 1200V 120A MODULE |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 1200V (1.2kV) 120A (Tc) 780W Module |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BSM120D12P2C005 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 22mA |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000pF @ 10V |
Packaging Bulk | Power - Max 780W |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Technology Silicon Carbide (SiC) | Package / Case Module |
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge) | Supplier Device Package Module |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV) | Base Product Number |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc) |