LM2577SX-12/NOPB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-LM2577SX-12/NOPB-14-ND |
Manufacturer | National Semiconductor |
Manufacturer Product Number | LM2577SX-12/NOPB |
Description | IC REG BST FLYBACK 12V 3A DDPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Current - Output |
Packaging Bulk | Frequency - Switching 52kHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier No |
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration Positive or Negative | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5 |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 3.5V |