CY7C1470BV25-167BZC
DigiKey Part Number
2156-CY7C1470BV25-167BZC-CY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1470BV25-167BZC
Description
IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 165-FBGA (15x17)
Category
Memory Organization
2M x 36
Parallel
Series
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3.4 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)