CY7C1470BV25-167AXC
DigiKey Part Number
2156-CY7C1470BV25-167AXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1470BV25-167AXC
Description
ZBT SRAM, 2MX36, 3.4NS PQFP100
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY7C1470BV25-167AXC Models
Category
Memory Organization
2M x 36
Parallel
Series
Clock Frequency
167 MHz
Packaging
Bulk
Access Time
3.4 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)